Główna Travel

Czym nas zaskoczyła Japonia – obalamy mity

Cześć!

Dobrze wrócić i przelać do posta nasze przemyślenia co do wizyty w Japonii, chociaż to już kilka miesięcy od powrotu. Ale wiecie co? Czym więcej czasu minęło odkąd wróciliśmy tym bardziej mamy ochotę znaleźć się tam ponownie! Mieliście tak kiedyś? Jest to naprawdę fajne uczucie i jesteśmy pewni, że kiedyś ziści się nasz plan:)

Dzisiaj chcieliśmy obalić kilka mitów i stereotypów, które słyszeliśmy przed wyjazdem i które powtarzane są cały czas przez wiele osób bez sprawdzenia czy tak jest w rzeczywistości. Bo przecież każdy słyszał różne historie o Japonii i te opowiadane w mediach tradycyjnych czy również na blogach. Będąc tam sprawdziliśmy jak stereotypy mają się do rzeczywistości. Także zapraszamy do naszej małej listy. Oczywiście może nasze odczucia są mylne, bo za krótko mieliśmy z nimi styczność. Ale wiecie co? To kolejny powód, aby Japonia raz jeszcze znalazła się w planach na podróż! 🙂

1.Ludzie przebrani za postacie z komiksów

Powiemy wam szczerze, że będąc 12 dni nie spotkaliśmy nikogo przebranego, w aż tak dziwny sposób w jaki często było to opisywane. Faktem jest, że niektórzy ubierają się inaczej, np. lolity czy też punkowcy/metalowcy lub jeszcze inne subkultury, jednak nigdy nie były to konkretne postaci z mangi czy anime. Jak już spotykaliśmy przebrane grupy osób to miało to związek z ich pracą lub jakąś imprezą tocząca się na mieście.

2.Shibuya

A dokładnie największe i najbardziej uczęszczane skrzyżowanie. Czy takie właśnie jest? Na żywo nie robi wrażenie takiego ogromnego i tylko podczas pobytu w Tokio widzieliśmy kilka większych. Jednak fakt, że sporo ludzi się tam przemieszcza w każdym kierunku jest niezaprzeczalny. Istna rzeka ludzi poruszająca się w każdą stronę rusza jak tylko światło zmieni się na zielone. Widać, że kiedyś ktoś idealnie je rozplanował i pomimo tłoku wszyscy wiedzą jak sprytnie przejść na drugą stronę.

Snapseed 2

3.Robotyka

Jak wiemy z powtarzanych opowieści Japończycy bardzo dużo pracują, są świetni z robotyki, matematyki, ale czy wszędzie otaczają ich roboty? Odpowiedź brzmi -nie. Może i lubią je tworzyć, lecz nie znajdziecie ich na każdym kroku. Jest to zdecydowanie kolejny mit powielany przez ludzi. Podejrzewamy, że więcej robotów znajdziemy w Korei (na pewno to kiedyś sprawdzimy ;)). Mając na myśli „robotykę” weźmy też pod uwagę dostępność technologi w codziennym życiu. Zwykłe płatności zbliżeniowe, z którymi w Polsce mamy do czynienia dosłownie wszędzie, w kraju kwitnącej wiśni już tak popularne nie są. W samych bankach nie wszystko lub nawet nie większość spraw załatwi się przez internet. Trochę nas to zdziwiło jeżeli spojrzymy na to jak rozwiniętym krajem jest Japonia. Oczywiście w barach sushi zamówicie jedzenie przez tablet a w restauracji z ramenem to automat przyjmie wasze zamówienie, jednak w dalszym ciągu nie jest do końca tak, jak przedstawiają to media i jakie plotki krążą wśród ludzi.

4.Dziwne artykuły seksualne

Często kiedy rozmawiamy o Japończykach padają stwierdzania „oni są jacyś dziwni z tymi swoimi seks zabawkami i upodobaniami”. Może i jest w tym odrobinę prawdy, ale to nie tak, że na każdym kroku możemy kupić perfumy o zapachu pończoch czy damskiej bielizny. Hotele na godziny jak i takie produktu są często poukrywane i nie łatwo jest coś takiego odnaleźć. Zresztą sami zobaczcie zdjęcia z księgarni czy automatu na ulicy. Widać, że ten stereotyp ma gdzieś swój początek, jednak jest zdecydowanie wyolbrzymiony.

5.Metro

Chyba wszyscy słyszeli opowieści, że metro w Japonii to miejsce najbardziej ciche i spokojne (nie licząc odgłosów pociągu oczywiście), ale czy tak jest naprawdę? Hmmm, kiedy przemieszczaliśmy się nim (a robiliśmy to codziennie po kilka razy) to faktycznie w wagonach panował spokój, ale tylko dlatego że wszyscy siedzą z oczami wpatrzonymi w swoje  telefony. Natomiast kiedy ktoś podróżuje z drugą osobą czy w większej grupie, rozmowy toczą się tak samo jak w komunikacji w każdym odwiedzonym przez nas kraju. Być może bardziej zwraca się uwagę na  ton czy głośność wypowiadanych słów. Ale też nie jest tak, że ktoś ucisza rozmawiających. Kolejny mit obalony. Co ciekawe ludzie często ustępowali nam miejsce, tak abyśmy mogli siedzieć obok siebie, mimo że nie sprawialiśmy czy nie wymuszaliśmy takiego zachowania. To było bardzo miłe i szkoda, że nie wszędzie można spotkać się z takim postępowaniem.

To jest nasza lista pięciu rzeczy, które bardzo często słyszy się o Japonii, a jednak nie zawsze mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości. Bardzo się cieszymy, że na własne oczy mogliśmy się przekonać jak jest naprawdę i mamy nadzieję, że podzielicie się z nami swoimi przemyśleniami o stereotypach z różnych miejsc, które odwiedzacie. Dajcie nam koniecznie znać. 🙂

Pozdro!

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *