Główna Travel

Wakacje nad Bałtykiem vs ciepłe kraje

Wakacje nadal trwają. Pewnie niektórzy z Was wciąż zastanawiają się gdzie pojechać na wymarzony wypoczynek. A teraz to już ostatnia szansa na wykorzystanie (przynajmniej w Polsce) dobrej pogody. Postanowiliśmy więc podsumować trochę to co nas spotyka przy wyjazdach nad polskie morze oraz dalszych eskapad za granicę. Pokażemy trochę plusów i minusów obu tych alternatyw.

Od czego, by tu zacząć….Wiele osób do dnia dzisiejszego boi się wyjeżdżać za granicę, inni natomiast nie wyobrażają sobie wakacji nad Bałtykiem. Ciekawe, do której grupy wy się zaliczycie?

POGODA:

Z tym to bywa różnie, jeżeli chodzi o nasze polskie lato. Niby ciepło, ale jednak deszcze, burze, pochmurne dni nas nie opuszczają. Jednego roku mamy ładny lipiec, innego sierpień, a czasem się to miesza. Będąc na urlopie każdy chciałby za pewne mieć dobrą pogodę, ale sami wiecie, że bywa z tym różnie, bo tak jak wspomnieliśmy wcześniej nie do końca da się przewidzieć jak w danym roku będzie to wyglądać. Wielu turystów zamiast siedzieć na plaży i cieszyć się szumem morza, przesiaduje w knajpkach lub pokojach. Ogólnie mówiąc, wyjazd nad morze liczy się z ryzykiem.

Spójrzmy jak to jest jeśli zdecydujemy się na wyjazd w ciepłe kraje. Tutaj, nie można narzekać na pogodę. Jest ona praktycznie zagwarantowana co roku. Piękne gorące słoneczko, niebieskie niebo rozpieszczają nas na takich wyjazdach. Pamiętajcie tylko, że jeżeli nie lubicie upałów to słabym pomysłem są kierunki afrykańskie, bo dla ciepłolubnych osób, 40 stopni (albo i więcej) w cieniu to również dużo.

polskie morze

HOTELE

Kogo jest stać na piękny nadmorski hotel? Raczej małe grono, a drugą sprawą jest to, że niewiele mamy takich hoteli, które spotykamy np. nad Morzem Śródziemnym. Większości to pensjonaty, prywatne kwatery, proste pokoje lub domki wczasowe. Zero w nich wygody czy też nowoczesności (a w końcu wakacje są czasem odpoczynku i dostarczania sobie przyjemności, również w postaci fajnych miejsc noclegowych). Nie ma pięknych basenów czy też innych atrakcji. Brakuje też różnorodnego wyżywienia, a jak już jest to trzeba za to słono płacić. A przyznajcie się, że choć raz marzyło Wam się spędzić swój pobyt w pięknym hotelu, w którym o nic nie musimy się martwić.

Natomiast hotele za granicą, w nadmorskich kurortach, prześcigają się w udogodnieniach i luksusie. Kilka gwiazdek to norma, a są one ważne, bo świadczą o tym, czego możemy się spodziewać w danym miejscu. W krajach afrykańskich hotele zajmują ogromne powierzchnie, lecz mają góra dwa piętra. W Europie hotele to najczęściej małe drapacze chmur. Całe szczęście dla wybrednych istnieje opcja All Inclusive, a wtedy nie musimy martwić się o wyżywienie, czyli przez cały dzień mamy serwowane posiłki i napoje. Jest to z drugiej strony nieco zdradzieckie, szczególnie dla osób dbających o linie. Kilka kilogramów można przybrać po takim „podtykaniu” jedzenia na każdym kroku. W końcu wszystkiego trzeba spróbować;)

IMG_0769

CENA:

Wielu polaków myśli, że wakacje nad morzem są tańsze niż zagraniczne wyjazdy. My przyjrzeliśmy się temu bliżej. Musimy stwierdzić, że jest to mylące. Gdyby tak podliczyć ile wydajemy na dojazd, nocleg, wyżywienie oraz jakieś małe atrakcje, wyjdzie podobna lub wyższa kwota niż wyjazd za granicę. Kupując wycieczkę w biurze podróży tak naprawdę o nic się nie martwimy. Wszystko jest już zorganizowane. Dojazd, nocleg, wyżywienie.

Dlatego nie jesteśmy wstanie zrozumieć kogoś kto myśli, że wyjazdy do Grecji, Hiszpanii, Turcji, Egiptu itp. itd. są drogie oraz nie warte swojej ceny. W większości przypadku jedziemy tam na gotowe, a to chyba lubi każdy. Można też kupić super ofertę last minute, nawet kilka dni przed wyjazdem, gdzie obniżka cen dochodzi do nawet 70% taniej niż cena początkowa.

ATRAKCJE:

Ile razy można zwiedzać latarnię morską, deptak, molo czy też chodzić na festyny. Po jakimś czasie się to nudzi. Fakt, na plażach pojawiają się różne atrakcje typu trampoliny, wypożyczalnie sprzętu, jazdy na bananie, czy popłynięcie statkiem. Ale to jest nic w porównaniu z tym co zaproponują nam za granicą. Tam możemy liczyć na skoki bounge nad wodą, aquaparki, loty nad miastem czy na spadochronie za motorówką oraz wiele innych atrakcji fakultatywnych.

DSC_0039

PODSUMOWANIE:

Kiedy tak przyjrzeliśmy się tematowi utwierdzamy się w fakcie, że wyjazdy zagraniczne mają dla nas więcej do zaproponowania niż nasz Bałtyk. Nie mamy nic przeciwko, aby jechać nad polskie morze. Choć traktujemy to raczej w takiej bezpiecznej formie: jest kilka dni wolnego i widzimy, że pogoda dopisuje, pakujemy się i jedziemy do Sopotu czy gdzieś dalej. Jednak dalej podtrzymujemy zdanie, że czasami trzeba otworzyć się na nowe horyzonty. Dzięki temu doświadczyć możemy wielu atrakcji, mieć gwarantowaną pogodę, poznać nowych, ciekawych ludzi z całego Świata oraz ich kulturę i obyczaje. A taki argument zdecydowanie uznajemy za bezcenny, jeżeli chodzi o wybór i planowanie naszych wyjazdów.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *