Food Główna Lifestyle

Które programy kulinarne warto oglądać

Czy też macie tak, że jest taki temat w tv, który moglibyście wałkować od rana do nocy? Jeżeli tak to witajcie w klubie. Bywa, że jak dorwę się do telewizora na dłuższą chwilę, to kanałem, który od razu włączam jest Kuchnia Plus. I nic nie poradzę na to, że wpatruję się jak głupi w te wszystkie programy kulinarne, czy to polskie, amerykańskie czy angielskie. Oczywiście część z nich znajdziecie również na innych kanałach.

Które programy wybrać

Doszedłem jednak do wniosku, że w całym spektrum przeróżnych form i konwencji, osób prowadzący programy kulinach czy ich tematyki zdecyduje się pokazać wam tylko te programy, które moim zdaniem są najlepsze. Wybrałem takie, na które czekam najbardziej, ponieważ sprawiają mi najwięcej przyjemności i to z nich mogę się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Na mojej liście znajdują się więc takie typowo o gotowaniu, gdzie gospodarz programu raczy nas co i rusz nowymi przepisami, ale są też takie, w których gotowania jest jakby mniej, za to przedstawione są miejsca, gdzie dobre jedzenie można odnaleźć. Często są to różne serie tych samych prowadzących, które mają podobną konwencję. I tak o to na przestrzeni kilku lat moja lista wygląda następująco:

Jakubiak Lokalnie/Sezonowo

Bardzo barwna postać prowadzącego, który jest największym plusem tego programu. Jego sposób mówienia o jedzeniu, gestykulacji powoduje, że siedząc przed ekranem telewizora nabieramy ochotę na wszystko co chce on przygotować. Choć czasem są to naprawdę wymyślne rzeczy. Dodatkowym plusem tych serii jest fakt, że wszystkie dania przygotowywane są na bazie lokalnych (w każdym odcinku odwiedzamy jakąś regionalną miejscówkę, słynącą z konkretnego produktu) lub sezonowych (każda odsłona to inny produkt przewodni, taki na który aktualnie jest sezon) produktów.

Tomasz-Jakubiak

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji/Postój

Mistrz opowieści i ciętej riposty, podróżnik. Amerykański kucharz, który od lat podróżuje po świecie pokazując miejsca, do których normalni turyści raczej nie chodzą. Wszystko to opowiedziane w sposób humorystyczny, z wielkim dystansem do gotowania i smaków. Objedziemy tam dosłownie cały świat. Trafimy do miejsc wykwintnych, eleganckich i bardzo drogich, jak i do ulicznych budek i food trucków. Kto lubi programy podróżnicze i jednocześnie tematykę jedzenia będzie wniebowzięty. Drugi z jego programów jest podobny, jednak pokazuje jak w ciągu 24/36/48 godzin w danym mieście spróbować najlepszego lokalnego jedzenia. I znowu podróżujemy od Azji przez Europę, Amerykę południową, środkową po USA.

anthony-bourdain-no-reservations-photo-2

Top Chef

Profesjonalni kucharze rywalizujący ze sobą? Czego chcieć więcej. W końcu po kim jak nie po fachowcach oczekiwać idealnie dopracowanych potraw. A do tego krytyczne jury z przewodniczącym Wojciechem Modestem Amaro (jako jedyny w Polsce ze swoją restauracją Atelier Amaro zdobył gwiazdkę Michelin, czyli najbardziej prestiżowego przewodnika kulinarnego na świecie). Dużo zróżnicowanych konkurencji, wymyślne potrawy i wysoki poziom to jedne z zalet tego show. Zawsze przyjemnie popatrzeć jak pracują zawodowcy i poznać produkty, których na co dzień nie używamy w swoich kuchniach.

6ca19016ad2bc7875194c26162071669

Jamie Oliver: 30/15 minut Jamiego, Gotuj sprytnie jak Jamie

Przepisy, przepisy i jeszcze raz przepisy. Podane w bardzo przystępny sposób, tak aby wszystko poszło łatwo, szybko i przyjemnie. Czasem jest tylko problem z tym, że podawane składniki dostępne są tylko na Wyspach Brytyjskich lub bardzo trudno odnaleźć ich zamienniki w Polsce. Poza tym są to świetne programy, w których dowiadujemy się jak szybko przygotować kolację dla przyjaciół, jak wykorzystać resztki z obiadu oraz to jak w ekonomiczny sposób przygotować naprawdę smaczną ucztę.

jamie_oliver

 

Oczywiście jeżeli macie jakieś inne ulubione programy telewizyjne o podobnej tematyce, a które uważacie za godne polecenia dajcie nam znać. Może po prostu coś zostało pominięte lub naprowadzicie mnie na program, którego jeszcze nie widziałem, choć to może nie być proste;)

Pozdro!

P.S

Tym razem wpis został popełniony jedynie przez Roberta, ale nie martwcie się, Marta też już nad czymś pracuje;)

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *